"На україномовну книжку впливає політична погода" — Іван Малкович

теґи: Іван Малкович, українська книга, українське книговидавництво

Поет та видавець Іван Малкович сам редагує свої книжки. Про це він розповів на зустрічі дискусійного клубу "Бізнес Credo", який організовує Український католицький університет та Львівська бізнес-школа.

"Я сам виправляю помилки в книжках. Бо якщо слухати коректорів, то там залишиться кілька слів. Так не можна, що отут так, а тут якісь нові навіювання. Добре, коли коректор чутливий і має відчуття мови. А є такі, які коректорами стали. Такі можуть нашкодити книжці. От пам'ятаю як ми перекладали на українську "Гаррі Поттера-5". Нам треба було вигадувати слова і речення, щоб було видно, що то діти говорять, а не професори української мови", – говорить Малкович.

Як почали видавати дитячі книжки?

– Довго вслухався в світ, і шукав голос рівнозначний до того, який хотів почути. Потім відчув, що це може бути голос дитини. І тому на старість пішов пастушити дітей і видаю для них дитячі книжки.

Але коли я починав, то не думав про видавництво. Пам'ятаю, як приїхав в Канаду як лауреат і ведучий концертів "Червоної Рути". Там заробив тисячу доларів і так їх боявся, що накупив всім якихось дурничок, подарунків і привіз два долари, щоб показати. А на ті гроші у 90-му можна було б купити нормальну квартиру в Києві. Тобто я не дуже розумівся на бізнесі і навіть не уявляв як це може бути.

Як оцінюєте ринок україномовної книжки зараз?

– Видавництва, які на початку 2008-го україномовних книжок видавали на 15-20% більше за російських, зараз мають тенденцію на 30% меншу. Мабуть, так на книжку впливає політична погода. І всі знають звідки ростуть ноги. Чого тільки вартує відміна екзамену з української мови. Але всьому свій час. Бо коли хтось зазіхає на чиєсь здоров'я чи поранить когось, то ця людина буде покарана. А наш міністр освіти зазіхає на здоров'я і функціонування цілої нації. Бо колись ти ж знав, щоб стати на вищий щабель, треба здавати екзамен з української мови. І дитина мала її знати. Тепер це не потрібно.

Ви як поет зараз повні ідей?

– Коли ти юнак, 17-18 років, так гарно пишеться, коли 25 – ще краще, у 32 ще повен задумів і ще пишеться, а от коли 40 пишеться вже менше. А в 50, як мені, майже зовсім не пишеться. Стаєш іронічнішим і не хочеш викладати все на папір. І так багато людей до тебе це сказало і можливо краще.

А коли має виходити якась книжка у видавництві, ходжу з нею по Бессарабці і показую людям: "Вам це більше подобається чи це?". Опитування роблю серед багатьох людей, бо мені цікаві всі верстви. Людина, яка сьогодні працює прибиральницею, має вищу освіту, але її дитина може стати президентом. І якщо думка всіх людей збігається, я буду робити висновки. Хочу, щоб люди критикували книжку ще до того, як вона вийде. Аби потім не було за що.Галина ОСТАПОВЕЦЬ

Джерело: <a href="http://gazeta.ua/articles/culture/_na-ukrajinomovnu-knizhku-vplivae-politichna-pogoda-ivan-malkovich/440734">Gazeta.ua</a>